Co možná nevíte o neplodnosti? Fakta, která by vás mohla zajímat

Početí dítěte odjakživa patřilo k nejpřirozenějším věcem v životě, ale dnes pro mnohé páry představuje takřka nepřekonatelný problém. Plodnost žen v posledních dekádách klesá a stále více se jich snaží otěhotnět pomocí umělého oplodnění. Asistovaná reprodukce se díky tomu posunula do centra pozornosti a již dávno nepatří mezi společenská tabu. My jsme pro vás připravili několik zajímavých informací – třeba vám poslouží jako odpovědi na otázky, které se vám dlouho honí hlavou.
Nemůžeš otěhotnět? Jsi nemocná
Na potíže se schopností přirozeného početí je oficiálně pohlíženo jako na onemocnění. A že jde o celosvětový problém: umělé oplodnění je jediným východiskem pro 15 % párů. Podle statistik jsou „na vině“ muži i ženy ve stejném poměru. V 35 % případů je problém u ženy a v 35 % je zapotřebí darování spermií. V 30 % je příčina u obou.
Nejčastější příčiny neplodnosti
Ženy obvykle nemohou otěhotnět kvůli problémům hormonálního charakteru a uzavřených vejcovodů. U mužské populace jde o nízkou kvalitu spermatu a chromozomální poruchy spermií.
Nejčastější příčinou neplodnosti jsou potíže s reprodukčními orgány či jejich zhoršená funkce. Velmi často se dvě čárky na testu neobjeví kvůli stresu – právě ten má podle specialistů z IVF Praha na úspěšnost otěhotnění zásadní vliv. Moudrým řešením je delší dovolená, během které si partneři odpočinou a přijdou na jiné myšlenky.
Jaká je pravděpodobnost otěhotnění s pomocí odborníků?
Pokud se vám nedaří otěhotnět, můžete se obrátit na specialisty. Pravděpodobnost, že díky jejich doporučení otěhotníte, se statisticky pohybuje kolem 50 % a v případě umělého oplodnění jde až o 80 %. Jako poslední možnost pak zůstává adopce.
Za umělé oplodnění se platit nemusí
Klienti českých zdravotních pojišťoven mají standardní zákroky hrazeny. Platí se pouze za nadstandardní služby, mezi které patří např. zmrazení embrya či výběr nejkvalitnějšího embrya. Podrobnější informace vám sdělí na pobočce vaší pojišťovny.