Jak počítat BMI?
Kdo není tak úplně spokojený se svojí postavou, může si snadno ověřit, zda jeho tělesná hmotnost odpovídá normálu, nebo je příliš vysoká či naopak nízká. Stačí znát pár základních údajů a během chvilky víte, jak na tom jste. A o jaký výpočet jde? O BMI.
Co je BMI?
Pod zkratkou BMI se ukrývá Body Mass Index, tedy index tělesné hmotnosti, který nám má napovědět, jak na tom naše tělesná hmotnost je ve vztahu k naší výšce. Nejde o žádný složitý výpočet, jeho základem je poměr výšky a váhy. Vzoreček pro výpočet vypadá následovně:
BMI = tělesná hmotnost v kg / tělesná výška v m2
Jde sice jen o orientační výpočet, protože nepočítá s dalšími faktory jako je věk, pohlaví, složení těla apod., pro základní orientaci ale stačí.
Co nám řekne výpočet BMI?
Výpočet BMI slouží k tomu, abychom zjistili, zda je naše tělesná hmotnost v normálu, nebo zda z něj vybočila a my bychom s tím měli začít něco dělat, abychom se vyhnuli některým zdravotním obtížím. Kromě toho ho můžeme využívat při hubnutí, kdy nám poslouží ke kontrole výsledků.
Jaký je výsledek výpočtu?
Za normální hodnotu se považuje výsledek v rozmezí 18,5 až 25, co když jste ale mimo tyto hraniční body?
- BMI pod 18 hovoří o podváze neboli podvýživě, což znamená, že tělo nemá dostatek živin. To může vést ke snížení tělesné hmotnosti, snížení imunity i oslabení svalů, výjimkou není v souvislosti s podvýživou rozvoj některých nemocí, např. onemocnění štítnou žlázou, jaterní nemoci nebo třeba Crohnova nemoc. U dětí a dospívajících pak podváha představuje riziko zpomaleného vývoje.
- BMI 25 až 25,9 značí nadváhu, tedy přebytečnou tělesnou hmotnost, která může negativně působit na celý náš organismus. Zatím jde jen o „pár kilogramů navíc“, když vás to ale nenakopne ke změně, můžete se brzy potýkat se srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, diabetem II. typu a dalšími problémy.
- BMI 30 a více už hovoří o obezitě. Hodnoty mezi 30 a 34,9 ukazují na obezitu I. stupně, 35 až 39,9 obezitu II. stupně, hodnoty nad 40 pak na morbidní obezitu III. stupně. V tomto případě už je tělesná hmotnost výrazně přebytečná a může mít ještě zásadnější vliv na vaše zdraví. Bývá způsobena nadměrným příjmem kalorií a nedostatečnou fyzickou aktivitou, tuková tkáň a v ní obsažená energetická zásoba stoupla nad obvyklou úroveň a hrozí už poškození zdraví. Kdy jindy než teď je třeba nastartovat metabolismus a odvrátit vysoké riziko potíží s klouby, srdcem, vysokým krevním tlakem, diabetem II. stupně apod.?