Kapesné pro děti. Jak na něj?
Máte děti? Je pochopitelné, že i jejich výchova je spojena s finančním vydáním. Nikoliv ale jenom v souvislosti s tím, co jim vše koupíte, ale i v souvislosti s tím, jak velké má být kapesné pro děti. Pokud v této oblasti rodinného života tápete, máme pro vás několik rad a tipů.
Kdy začít kapesné dávat?
Primárně záleží hlavně na věku vašeho dítěte. Je jasné, že když je ještě velmi malé, peníze mu budou k ničemu. Ideální je začít mu dávat peníze na prvním stupni školy. A to ideálně ve chvíli, kdy samo zatouží je mít, aby si mohlo stejně jako spolužáci něco koupit. Dobrou dobu je tedy vhodné určit podle ostatních dětí a podle toho, kolik už jich vlastní peníze má.
Jak peníze dávat?
I když vás banky pravidelně masírují možnostmi dětských účtů, nebo možnostmi platebních karet, pamatujte na to, že stále je nejlepší možností přirozeně hotovost, jelikož na věci, které si chce vaše dítě koupit, je nejlepší možnou volbou.
Většinou bude peníze utrácet za:
- Různé cukrovinky
- Drobné hračky
- Časopisy a podobné věci
Kolik peněz?
Poměrně důležitá otázka, na kterou také nelze přesně odpovědět. Roli hraje samozřejmě věk, stejně jako to, co mu koupíte sama a co si musí naopak koupit on sám. Ideální je začínat na desítkách korun a postupně sumu zvyšovat. Dobré je poradit se s vašimi kamarádkami – maminkami, a podle toho najít ideální kompromis. Pohledat potřebné informace ale můžete i jinde, třeba na různých internetových diskusních fórech.
Pravidelnost je základ
Co byste dále neměla opomíjet, to je pravidelnost. Dobré je si přesně a jasně nastavit, který den dítě kapesné dostane. Ideální je dávat mu peníze vždy jednou týdně. Proč takto, a ne nárazově? Jelikož se s nimi naučí mnohem lépe hospodařit a pokud si bude chtít koupit nějakou dražší věc, bude ho to motivovat k postupnému šetření. Jako dobrý krok do života je toto skutečně skvělá volba.