Opalování – je zdravé?
Léto je tady, což je pochopitelně období, během kterého budete trávit čas u vody. A ten bude pochopitelně spojený s tím, že se budete opalovat. Podívejme se, zda je tato činnost vůbec zdravá a jaké jsou hlavní klady a zápory.
Tvorba vitamínu D
Lidské tělo potřebuje ke svému fingování celou řadu vitamínů. Jedním z nich je i vitamín D. Ten může lidské tělo i produkovat. A když konkrétně? Právě ve chvíli, kdy je pokožka vystavena slunci a vy se opalujete. To je chvíle, kdy se tento vitamín prospěšný především v tvorbě kostí tvoří.
Eliminace kožních problémů
Trpíte lupénkou, nebo různými ekzémy a jinými kožními problémy? Pokud to přímo nezakáže lékař, je možné v případě pobytu na slunci zlepšit a podpořit samotnou léčbu. Nutné ale je to s pobytem na slunci nepřehánět, jelikož jinak hrozí výsledek zcela opačný. Pár desítek minut denně na slunci však rozhodně prospěje.
Riziko vzniku rakoviny
Sluneční paprsky jsou spojeny také s průnikem UV záření, které je pro každého člověka velmi nebezpečné. Především proto, že může být spojeno hlavně se vznikem rakoviny kůže. V tomto může být opalování nejenom nezdravé, ale pochopitelně se může stát také činností velmi nebezpečnou. Proto je nutné myslet na určitou zodpovědnost. S čím souvisí?
- S použitím kvalitních opalovacích krémů
- Máte-li problematickou a ekzematickou pleť, nejlepší pro vás bude na opalování dětská kosmetika, která je uzpůsobena tak, aby nedráždila ani tu nejcitlivější pokožku.
- S nevstupováním na slunce v případě tenké ozonové vrstvy
- S pobytem na slunci hlavně mimo poledne
Možnost vážnějšího popálení
Když je pokožka dlouhodobě vystavena slunci, může se popálit. Drobné spáleniny jsou charakteristické zarudnutím a lehčí bolestí. Ty horší mohou být následně spojeny i se vznikem puchýřů a mnohem výraznějším bolení. V obou případech je pokožka výrazně poškozena a je třeba čekat nejenom na to, až se zregeneruje, ale je nutné počítat s tím, že se její vrchní vrstva dříve nebo později sloupne, čímž část opálení i ztratíte.