Otevřená kuchyně versus oddělená
Plánujete stavbu domu, nebo výraznou rekonstrukci svého bytu? Hlavními místnostmi dne bývá kuchyně a také obývací pokoj. Jaké jsou výhody a nevýhody dvou nejznámějších variant? Podívejte se.
Pachy
Pokud se v kuchyni vaří, logicky zde vznikají pachy. I když je zaplá digestoř, nemusí vždy zvládnout vše. V uzavřeném prostoru pachy zůstávají jenom v jedné místnosti. Pokud je prostor otevřený, mohou postupně procházet i do obývacího pokoje. Když se jídlo povede, není to problém. Když se ale něco spálí, může být pobyt v otevřené dispozici poměrně problematický.
Kontakt s ostatními
Zde jasně dominuje otevřená kuchyně. Tedy varianta, kdy je kuchyně propojená s obývacím pokojem. Důvod je poměrně jasný. Osoba, která vaří, tak může být stále v kontaktu se všemi hosty, a to bez nutnosti stále chodit mezi jednotlivými místnosti. Kdo má rád společnost a rád se s ní setkává u sebe, ten by měl otevřenou variantu rozhodně využít.
Využití prostoru
I zde je jasné, že dominuje otevřená kuchyň. A to proto, že se nemusíte nechávat omezovat samotnými zdmi. Ty jsou zde v podstatě jenom obvodové, díky čemuž si můžete pořídit takový nábytek, který se vám líbí, a nikoliv jenom takový, který se vám vejde. Ideální je toto řešení třeba v případě jídelního stolu, který tak můžete umístit mezi obývák a ložnici, kde bude stále dostatek místa. Navíc místo i získáte, jelikož jednotlivé dělicí příčky také nějaký ten metr čtverečných zcela určitě zaberou.
Soukromí a klid
Chcete sledovat televizi, nebo hrát na herní konzoli? Či chcete mít na vaření dokonalý klid? V obou případech otevřená konstrukce příliš nenadchne, jelikož moc soukromí nenabídne. Zde naopak potěší oddělenost jednotlivých místností. Pokud se zavřou dveře, každý člen domácnosti může být v konkrétní místnosti, a to s jistotou, že nebudete nikoho rušit a nikdo zase nebude rušit ani jeho samotného.