Vracíte nebo reklamujete zboží? Poradíme, jak je to s poštovným

Nakupování na internetu je v dnešní době něco zcela běžného. Lze nakoupit levně, jednoduše a s jistotou, že pořídíte jakékoliv zboží. Co ale v případě, kdy koupené zboží budete zasílat zpět? Jistě vás zajímá, jak je to s poštovným. Podívejme se proto na hlavní situace.
Vrácení zboží do 14 dní
Známá a velmi využívaná klasika, která je u spotřebitelů velmi oblíbeným postupem. Díky němu nákup v eshopu není zase až takový risk. A jak je to v případě uhrazení poštovného? Pokud zboží zasíláte zpět, je třeba vědět, že tento náklad vám uhrazený nebude. Je proto na místě volit ty nejvýhodnější metody zaslání, nebo se s konkrétním zbožím raději stavit přímo na pobočce. V tomto ohledu s jakoukoliv náhradou nepočítejte.
Roli zde hraje ještě jedno poštovné. Ta suma, která byla součástí objednávky a je uvedena na faktuře. Jak je to v tomto případě? Na uhrazení máte nárok, ale jenom v hodnotě nejlevnějšího poštovného. Pokud stojí u eshopu nejlevnější doprava 100 Kč, ale vy jste využili dražší možnost, máte nárok pouze na úhradu oné stokoruny. S tím je třeba počítat.
Reklamace zboží
Zboží můžete do eshopu zaslat i z jiného důvodu. A tím je reklamace. Zajímá vás, jak je to v tomto případě s poštovným? Roli zde hraje to, které platíte při odeslání zboží. Pokud dojde k situaci, že není reklamace uznána, tak nemáme nárok ani na uhrazení této konkrétní částky. Na to je dobré myslet.
A co v případě, kdy je reklamace uznaná? Potom vám poštovné proplaceno bude. Tedy budou uhrazeny účelně vynaložené náklady. Aby nebyl problém, doporučujeme využívat poštu či klasické formy přepravy, kde jsou ceny nízké a eshopy je běžně proplácejí. Co naopak nemusí být účelně vynaložený náklad, to je situace, kdy zboží odvezete osobně na několik desítek vzdálenou pobočku a vezmete si taxi. Je pochopitelné, že tento výdaj vám rozhodně proplacený nebude.